Minerály z Mrtvého moře
Mrtvé moře obsahuje asi 45 000 milionů tun solí bohatých na minerály. Jedinečné složení přírodních minerálů moře vzniká rozpuštěním soli, která se tvoří postupným odpařováním vody z jezera. Tato směs je následně zušlechtěna sluncem, které neutralizuje chlorid sodný v soli a v odpařovacích jezírcích zanechává pouze minerálně bohatou sloučeninu. Konečný výsledek obsahuje celkem 26 minerálů, z nichž 12 se nenachází v žádném jiném vodním zdroji na světě, což činí Mrtvé moře jedním z nejbohatších zdrojů přírodních minerálů na Zemi.
Stopové prvky
Minerály tvoří pouhá 4% tělesné hmotnosti, ale jejich význam je nezměrně větší. Jsou to stopové prvky, které jsou v malém množství potřebné pro činnosti obnovy buněk v kůži a slouží jako základní prvky pro fungování buněk, především v mezibuněčné komunikaci. Minerály pomáhají přenášet signály mezi buňkami, což je činnost, která stimuluje buňky k obnově, dělení a vyživování vrchní vrstvy pokožky zvýšenou vodní kapacitou. Podílejí se také na procesech stavby kostí, krvetvorby, aktivace hormonů, posilování nervů a mnohem více. Stejně jako vitamíny si je však tělo nevytváří, a proto je tělo odkázáno na externí přísun minerálů z potravy. Minerály hrají velmi důležitou roli ve správném fungování pokožky. Kůže tedy kromě zajištění minerálů, které se k ní dostávají krevním oběhem, absorbuje minerály aplikované zvenčí a využívá je v každém jednotlivém procesu probíhajícím ve vrstvách pokožky. Nedostatek jednoho z minerálů může narušit aktivitu kožních buněk, způsobit zánět, suchost a předčasné stárnutí.
Vápník (Ca)
Vápník stojí v čele žebříčku minerálů z hlediska jeho důležitosti pro tělo, protože je hlavní složkou kostry a tvoří asi 2 % hmotnosti a asi polovinu celkového množství minerálů v těle. Vápník se podílí na přenosu nervových vzruchů mezi neurony a na procesu kontrakce kosterního svalstva a srdečního svalu. Vápník také urychluje procesy štěpení tuků a bílkovin v buňkách a představuje životně důležitý faktor pro proces srážení krve. Nedostatek vápníku může způsobit osteoporózu a urychlení procesů stárnutí těla. Vápník ve vrstvě kůže tvoří centrální faktor v procesu dělení a obnovy buněk, od vrstvy dermis po epidermis, tvorbou enzymů proteinkinázy C (PKC). Normální buněčné dělení dodává pleti pružnost a svěží vzhled. Vápník hraje důležitou roli také při tvorbě kožní bariéry vrstvy epidermis. Správná hladina vápníku chrání pokožku před vysušením, zejména v chladném počasí, nebo po chemickém peelingu. Vápník se také podílí na tvorbě vlastního antioxidačního systému pokožky, který bojuje proti volným radikálům a záření. Chrání elastická vlákna před oxidací a změnami způsobenými DNA.
Zinek (Zn)
Zinek hraje důležitou roli v imunitním systému a v samoopravném systému těla. Podílí se na dělení buněk, procesu růstu, hojení ran a udržování správné rovnováhy kyselosti. Je součástí mnoha enzymatických reakcí v lidském těle a je základem procesu růstu vlasů. Oxid zinečnatý je dnes jednou z účinných radiačních clon v kosmetickém průmyslu. Zinek ve vrstvě pokožky přispívá k obnově buněk, je nezbytný pro tvorbu kolagenu a podílí se na syntéze elastinu. Zinek je nutný pro opravu poškození a duplikaci DNA. Zinek bojuje proti volným radikálům, zlepšuje sekreci kožních lipidů (kožního mazu) a pomáhá při stavech akné. V případě poškození kůže se zinek, který je důležitým prvkem imunitního systému, podílí na procesech obnovy poškozené tkáně.
Hořčík (Mg)
Hořčík je nezbytný pro správné fungování těla. Působí (spolu s různými enzymy) ve 300 různých biochemických rozkladných a stavebních procesech, probíhajících nepřetržitě v těle. Hořčík pomáhá při stavbě kostí, produkci bílkovin, zpřístupnění vitamínu D tělu a dodává buňkám životně důležitou energii. Hořčík se snadno vstřebává přes vrstvu pokožky. V Mrtvém moři je koncentrace hořečnatých solí desetkrát vyšší, než v jakékoli jiné mořské vodě. Hojnost hořčíku z Mrtvého moře rychle hojí a zklidňuje pokožku, zabraňuje zarudnutí, svědění a podráždění, které jsou reakcí pokožky na alergie. Hořčík proniká živými vrstvami kůže a napomáhá při metabolických procesech, cirkulaci kyslíku krví a při mezibuněčném neurálním přenosu. Posiluje buněčné membrány a pomáhá při opravě poškození buněčného jádra. Hořčík pomáhá pokožce bojovat s agresemi tím, že dodává energii, která aktivuje buňky a imunitní systém.
Draslík (K)
Draslík udržuje existenci rovnováhy tekutin v buňce a je nezbytný pro každodenní existenci. Draslík napomáhá svalové činnosti a podílí se na procesu odesílání nervových informací prostřednictvím neuronů. Uvolňuje energii z bílkovin, tuků a sacharidů během metabolismu pro využití buněk a svalů. Draslík je, na rozdíl od jiných minerálů, uložen ve skutečných buňkách a odtud působí. Draslík udržuje vhodnou úroveň kyselosti. Vyrovnává přenos tekutin v buňkách a udržuje vysokou úroveň vlhkosti v pokožce. Zavádí živiny do buněčných membrán a podílí se na syntéze bílkovin. Pomáhá neutralizovat volné radikály a zklidňovat propuknutí akné.
Síra (S)
Síra je ve všech buňkách těla a zejména v keratinových buňkách, které jsou bohaté na bílkoviny a tvoří vrstvy pokožky, vlasů a nehtů. Síra je součástí chemické struktury aminokyselin, které tvoří buňky, a je nezbytná v procesu vstřebávání některých vitamínů v těle. Síra pomáhá zabíjet bakterie a čistí krev, pomáhá játrům čistit tělo od toxinů, jako je olovo, hliník a rtuť. Síra ve vrstvě pokožky: Síra získala titul „minerál krásy“ díky svému příspěvku k procesu obnovy buněk. Pomáhá buňkám vystoupat do horní vrstvy pokožky a umožňuje vytvoření nové vrstvy buněk. Síra jako antiseptická látka, která zabíjí bakterie a plísně, říká pokožce bojovat s nemocemi, jako jsou lupy, ekzémy, lupénka a různé záněty. Kromě toho musí být přítomna síra, aby pokožka vytvořila kolagen, který přispívá k hladkosti a hebkosti pokožky.
Fosfor (P)
Fosfor je nezbytným základem pro téměř všechny známé formy života. Anorganický fosfor (fosfátové ionty) slouží jako součást jaderných molekul (DNA a RNA), součást kostní struktury a buněčných membrán (fosfolipidy). Fosfor je hlavním záporným iontem v intracelulární tekutině a hraje roli při udržování rovnováhy kyselosti a elektrolytů v těle. Živé buňky využívají fosfor k výrobě energie (ATP). Fosfor ve vrstvě kůže: Fosfor se podílí na tvorbě bílkovin. Proto je nezbytný pro tvorbu nových buněk. Tento minerál je důležitý a nezbytný pro veškeré správné fungování kožního systému počínaje tvorbou energie pro buňky, metabolickým procesem a především schopností samoopravy buněk poškozených vnějšími agresemi.
Sodík (Na)
Sodík pomáhá udržovat vyváženou kyselost (pH) v těle a zabraňuje ztrátě tekutin. Kromě toho se podílí na nervové činnosti a napomáhá stahování svalů. V minerálech z Mrtvého moře je koncentrace sodíku relativně nižší než u jiných mořských solí. Sodík ve vrstvě pokožky: udržuje osmotickou rovnováhu tekutin mimo buňky, zlepšuje látkovou výměnu v buňkách. Umožňuje pronikání vody do pokožky a zvyšuje její pružnost. Základní minerál pro hojení suché pokožky.
Lithium (L)
Lithiové soli slouží jako stabilizátor nálady a antidepresivum, protože lithium má vliv na mozkové buňky a nervový systém. Lithium ve vrstvě kůže: Zmírňuje kožní onemocnění, jako je lupénka, pomáhá prodloužit životnost buněk a udržuje zdraví nervového systému v krátkodobém i dlouhodobém horizontu.
Bór (B)
Minerál, který patří do skupiny stopových prvků (minerály potřebné v nepatrném množství), nezbytný pro tvorbu různých rostlin. Organismus potřebuje bór v minimálním množství a pomáhá udržovat a posilovat kosterní systém zejména v pokročilém věku. Zabraňuje ztrátám vápníku a hořčíku, podílí se na udržení zdraví buněčné membrány a zklidňuje premenstruační projevy. Bór ve vrstvě kůže: Bór pomáhá usměrňovat hormonální funkce v kůži, zejména estrogen a testosteron. Nedostatek boru oslabuje buněčné membrány.
Brom (Br)
Brom je jedním z minerálů Mrtvého moře. Jeho koncentrace v Mrtvém moři je jedna z nejvyšších na světě (75 % více než je průměr v normální mořské vodě). Ve své přirozené formě brom pochází z vody Mrtvého moře (Bromide) a pomáhá uklidnit centrální nervový systém. Brom ve vrstvě pokožky: Brom pomáhá zmírnit stres v kůži a nepřímo zklidňuje citlivost.
Stroncium (Sr)
Lidské tělo souvisí se stroncium stejně jako s vápníkem kvůli podobnosti chemických vlastností. Podle nedávných studií se ukázalo, že stroncium zvyšuje hustotu kostí. V lékařství slouží sloučeniny stroncia jako některé z léků používaných proti tetanu a proti podráždění kůže. Stroncium ve vrstvě pokožky: Má účinné vlastnosti pro prevenci svědění, snižuje známky podráždění a zánětu kůže.
Mangan (Mn)
Mangan je nezbytný pro život v nepatrném množství. Je jednou ze složek oxidoreduktázy, transferázy, hydrolázových enzymů, proteinu lektinu a hraje klíčovou roli ve fotosyntéze a produkci kyslíku. Mangan ve vrstvě pokožky: Podílí se na přirozeném procesu neutralizace oxidantů v kůži (antioxidanty) a chrání buňky před poškozením. Podílí se na tvorbě aminokyselin, cholesterolu, sacharidů, které slouží jako stavební kameny při tvorbě zdravé vrstvy pokožky